0 334 visningar

2 svar

Svampförgiftad Hundvalp

Ulf - en orolig Husse.

4 aug 2023 kl. 14:35

Hej,

Vår snart 6 månader gamla Kleiner Münsterländer, vid ett obevakat ögonblick så tuggade i sig några av denna svamp vid ett besök på en granntomt.

Plats: På gräsmattan strax intill en gammal metallburk,  typ tvättgryta. Mellansverige Någon mil öster om Vänern.

Han blev ganska snart dålig med diarré och kräkningar.

Vi har nu besökt veterinär och fått ordination på efterföljande kol-behandling.

Någon som känner igen vilken svamp det är ?

0

Michael Krikorev

4 aug 2023 kl. 19:36

Det är ingen svamp med cellskadande ämnen, men muskarininnehållande trådskivling är svårt att utesluta. Vill du snabbt få svar vid liknande händelser framöver så använd Facebook-gruppen svamp-klapp där du får svar av mycket kunniga inom några få minuter: https://facebook.com/groups/svampklapp

0

Ulf - en orolig Husse.

4 aug 2023 kl. 23:07

Tack för ditt svar, känns genast bättre !

Och tack för tipset om FB sidan !

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone