0 259 visningar

3 svar

Kan detta vara tuvskivlingar?

kadorra

13 aug 2023 kl. 16:32

Fann ett gäng av de här i skogen igår. Tänkte först någon sorts musseron, men sedan tänkte jag om det kan vara mörk tuvskivling. Några växte ensamma, några ihop, som de tre på bild. Hattarna sådär 5-10 cm stora, fötterna 7-10 cm höga. Blandskog.

0

kadorra

13 aug 2023 kl. 16:33

Bild på växtplatsen.

0

kadorra

13 aug 2023 kl. 16:34

undertill.

0

Michael Krikorev

15 aug 2023 kl. 16:49

Ja, mörk tuvskivling. Ingen matsvamp då det finns många arter i komplexet som är svåra att artbestämma.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone