Hej!
Jag hittade denna svamp idag och känner mig osäker på vilken svamp det är. Jag tycker att hatten är lite för ljust brun för att vara en Karljohan, men jag är ingen svampexpert. Svampen är hittad i en blandskog i Stockholmsområdet. Vill gärna höra era tankar!
Tackar på förhand!
Mvh
Marie
Lutar mot gallsopp men inte säker. Om jag misstänker gallsopp brukar jag ta en liten bit och lägga på slutet av tungan. Om det är gallsopp känner man en väldigt bitter smak nästan direkt.
Det är finluden stensopp, mycket god matsvamp som hör till karljohansvamparna: http://svampguiden.com/art/visa/boletus_reticulatus
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.