0 463 visningar

2 svar

Är det taggsvamp?

Ruby

2 sep 2023 kl. 20:56

Jag hittade dessa stora svampar under tallar. undertill ser jag tandliknande struktur på kanterna men inte säker på om dessa är taggsvamp! kan du hjälpa till att identifiera dem?

0

JE

2 sep 2023 kl. 21:01

Ja, blek taggsvamp. Något äldre och därför har den förlorat en del taggar mot mitten.

0

Michael Krikorev

3 sep 2023 kl. 15:03

Det är brödticka: http://svampguiden.com/art/visa/albatrellus_confluens

Det är inga taggar utan tandlika porer på undersidan. Taggsvampar i släktet Hydnym har taggar som lätt lossnar när du vidrör dem.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone