Hej hittade idag två soppar under en lönn i Ulleråker, Uppsala. Sopparna växte under en lönn men det fanns lind, björk och mera lönn i närheten .Sopparna har en ganska blek uppsprucken hatt och gula rör som blånar vid beröring. Bifogar bilder och är väldigt tacksam för svar.
Finns olika uppgifter om växtplats. Enl. ”Fungi of temperate Europe” (Laessöe, Petersen) kan den växa i både löv-och barrskog men företrädesvis under BOK! I ”Danmarks svampe” kan man läsa att den växer ”under lövträd”. Men det finns också förf. ( tex G Kibby) som betonar att den växer under ek.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.