Ger väl dessa vitsar som jag kämpat så hårt med en egen tråd då ;-)
—-
Igelkottar, dom lär ju plocka taggsvamp!
Förresten, vet ni vad den officiella svamp-myndigheten i Ryssland heter? Kreml! HAHA!
Om man tillagar fårticka med kyckling, blir det Chicken Ticka då?
Vet ni vilken som är svamparnas favoritfotbollsklubb?? Spor-ting Lissabon!
Å andra sidan var det synd sist jag var i skogen, jag var så uppspelt redan, så hittade jag taggsvamp.. och jag som behövde tagga ner!
Angående att var artig i skogen förresten, det är bara att lägga ner sitt armbandsur vid svampfynden så är man artig också! Vaddå? “Tick-tack”!
För övrigt har jag märkt att många svampar växer mycket spor-adiskt.
När man dimmar ner lamporna och har en riktigt gosig belysning nån trevlig kväll, är det det man kallar myc-el?
Förresten så är en svamp riktigt allmänbildad! Har hört att den kallas pluggskivling!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.