var ute på en 6 timmars tur i dag i “min” svampskog. helt otroligt som det vuxit till sig på 14 dagar. 4 kg förra gången och 10 kg i dag och allt kantareller !!!kombination med regn och fortsatt värme verkar göra nytta ! lokalitet, norra jylland. men tydligen ingen annan som plockar där jag plockar. kanske beror på att de flesta kommer på weekenden men jag plockar alltid torsdag eller fredag och så är där tomt och så tror man kanske att där inga kantareller finnes…...
birgitta f, trattkantarellerna såg eländiga ut här på andra sidan kattegatt för 2 veckor sedan men nu var där en he delsmåttpågång och en del plockbart. men då var korgarna redan fyllda så de fick stå på tillväxt.men med regn och hyfsad värme så kan de nog skärdas runt 1 november. men det blir inga stora mängder
här i danmark jagar man bara under weekend, men finns ju inga älgar här utan bara lite råvilt. å andra sidan är skogen stängd när det är jagt, i vart fall när det är en privatägd skog. i privatägda skogar får man enbart gå på vägar och stigar…. men hade jag följt den lagen i dag hade det inte blivit många kg kantareller….. !!
Hej, var också ute igår och plockade massor. Mest trattkantareller, men också mycket gula kantareller, taggsvamp, champinjoner och fortfarnade fanns några fina soppar. Det var underbart att komma hem med så mycket. Dottern undrade om det fanns några svampar kvar i skogen:) Idag ska jag prova att sylta kantareller som jag läst om på forumet. Ska bli spännande. Undrar om det går att sylta kantareller även för långtidsförvaring? De recept jag läst om var som sillinläggningar, som håller en vecka eller två, men det skulle vara bra om det gick att ha längre på burk.
..det går alldeles utmärkt att sylta kantareller för långtidsförvaring, se här exempel på recept
http://svampguiden.com/visa_recept.asp?nr=17
För långtidsförvaring i burk krävs att bakterietillväxten förhindras. Om principer för konservering läs här http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=5890&fnr=1&sok=kantareller&Start=250&Offset=50&ipos=26
I Svenska Akademins ordbok Står det så här om “konservera”; BETYDELSE: bevara l. bibehålla (ngn l. ngt) i det tillstånd vari han l. det befinner sig, bevara oskadd. I strikt bemärkelse betyder alltså “konservera” inte självklart upphettning i glasburkar.
Lycka till och se upp med botulismen!
..det finns ett otal varianter på inläggningar..jag brukar även lägga i pyttepyttesmå blomkålsbuketter..är inte bara gott utan även dekorativt och uppskattat av de som får i present. En klassisk och trevlig receptbok är Sigri Sahlins Svamp, ta till vara och laga till, utgiven på LTs förlag 1989, ISBN 91-36-02890-8
vad skall du med muskotblomma till ! kantrellerna skall väl inte smaka muskot, då är det ju bättreatt göra potatismos eller lasagne med muskot! ?
min erfarenhet med inkokta kantareller i 1 2 3 lag är det degott och väl håller några månader men tappar färg efter en tid och ser lite trista ut.
En svampkokbok! Det verkar bra. Sökte på både titel och ISBN på Bokus.com men där fanns den inte. Jag får inventera närmaste bokhandel i helgen. Den kan vara behövlig just nu. Det är roligt med olika inläggningar och alltid uppskattat vid middagar.
Tack!
Sökte efter Sigri Sahlins bok här http://www.svaf.se/sok.htm och fick en träff här http://www.nordkalotten.se/ .
skynda Dig så ingen annan hinner före!
Tack Karin för hjälpen, men någon annan måste ha hunnit före. Jag får inget napp på någon av länkarna när jag söker. Vare sig på titel Sigri Sahlins svamp eller Sigri Sahlins savamp ta till vara och laga till. Jag får prova senare. Har man riktig tur kan det ju komma in någon.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.