0 524 visningar

2 svar

eldsopp

Michael

28 jul 2004 kl. 10:42

Hej, var ute igår och plockade med mig hem en hel bunke eldsoppar.
Nu undrar jag om det finns någon som vet vad man skal göra med dem, finns det någon som äter dessa, eller ska man undvika dem pga risk för förgiftning?

0

Illamående

29 jul 2004 kl. 22:04

släng den eller ge dem till någon du inte gillar.

0

Michael Krikorev

29 jul 2004 kl. 22:28

Eldsoppen uppges ofta som giftig i svampböcker. Den kan orsaka lättare mag-tarmförgiftning, speciellt som rå, men anses tydligen vara ätlig och god på många håll. I en undersökning där medlemmar i Danska mykologiska föreningen tillfrågades så hamnade eldsopp (Boletus luridus) på 15:e plats(!) på listan över de 53 godaste svamparna:
http://www.mycosoc.dk/General/Infoeat.htm

Har själv aldrig smakat den, men var försiktig om du är nyfiken att prova. Den uppges kunna orsaka antabusliknande förgiftningssymtom om den äts i samband med alkoholintag.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone