0 1299 visningar

2 svar

karl johan svamp

ela

7 okt 2006 kl. 17:39

någon som vet vad karl johan svamp heter på engelska eller franska?

0

Mushroom

7 okt 2006 kl. 18:40

Boletus edulis and others

Boletus edulis, sometimes called the “King Bolete, ” is among the best edible mushrooms in the world.

Fanns att läsa på nätet.
Kan det hjälpa?

0

SvenD

7 okt 2006 kl. 18:49

“Le Cèpe de Bordeaux (Karl Johan)est, avec l’Oronge vraie (Kejsarflugsvamp) considéré comme le roi des campignons” (Ferdinand Nathan ; Atlas des champignon).

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone