Är född och uppvuxen i Sälen, men mitt svampintresse har väckts sen jag flyttat till Stockholm. Den allmänna uppfattningen i Sälen (åtminstone i min bekantskapskrets) är att det inte finns svamp där. Är det nån som känner till om detta stämmer och i så fall varför. Är på väg dit nu så det vore intressant att veta om det är nån ide att ens gå ut och leta.
Det är klart att det finns svamp där, bara det har regnat ordentligt. Säsongen börjar antagligen lite senare än i Stockholm normalt sett, men nu bör den ha kommit igång. Antalet svamparter är mindre än i Stockholm, men förmodligen är kvaliteten bättre (mindre larvangrepp). Lycka till!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.