0 280 visningar

2 svar

Ovanliga taggsvampar?

Bo E

9 okt 2006 kl. 16:19

Hittade i helgen som gick två för mig nya okända vedlevande taggsvampar.
1. grågulvit, växte i grenklyka på asp med “terrasserat” växtsätt.
Köttet var vid brytning påminnande om rödorange citrusfrukt, köttigt typ mandarin.
Kan det vara den gyttrade? Inget sägs om köttets konsistens eller färg i databasen?

2. vit, på tallstubbe.
Den hade antydan till “behåring” på opvansidan.

0

Bo E

10 okt 2006 kl. 14:35

Var det lurigt?

Jag är helt novis på trädväxande taggsvamp, men hittade i alla fall dessa.

Har även sett den vita varianten på annat substrat än murken tall.

Men den på tallstubben var så speciell, liksom med mönster som vita “hår” eller fransar på hattens ovansida?
Den på asp hade mycket karaktäristisk konsistens vid brytning, frukten “mandarin” var min association i alla fall.

0

Bo E

10 okt 2006 kl. 16:58

Sökte på Google

Creolophus cirrhatus

och det kan möjligen ha varit den på tallstubben.

Nån som vet bättre?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone