0 285 visningar

3 svar

I väntan

Lena M

10 okt 2006 kl. 09:25

på intressanta svampfynd så kanske någon kan säga vad detta är. De två först växte i sågspån på vedbacken. Den andra i gräsmattan.

0

Irene A

10 okt 2006 kl. 09:31

Den första ser ut att vara en sprödskivling av något slag,
den andra är en zonticka
och den tredje honungsskivling.

0

Lena M

10 okt 2006 kl. 09:35

Så då växer tickan på vedresterna och honungskivlingen på marken. Trodde att de bara växte på gamla stubbar.

0

Irene A

10 okt 2006 kl. 09:47

Just nu har vi massor av gamla honungsskivlingar i gräsmattan, där det finns gott om döda rötter efter nedsågade träd. Tyvärr går den nog på en del levande (eller halvdöda?) rötter till några av träden som står kvar också.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone