0 63 visningar

2 svar

Dalsland

Stina

17 aug 2004 kl. 16:40

Jag saknar inlägg från Dalsland. Skall snart på de trakter på min årliga svamp-semestervecka. Kommer från Danmark så jag kunde tänka mig at få lite upplysningar om nederbörden genom de sista veckorna.

0

Mossing

17 aug 2004 kl. 23:29

Det finns gott om svamp i Dalsland just nu. Tyvärr har det inte regnat något nämnvärt alls de senaste veckorna så en del svampar, tex kantareller, har tynat bort i torkan. Idag har det regnat och mer regn är att vänta. Jag tror inte du blir besviken så välkommen till Dalsland.

0

Stina

18 aug 2004 kl. 16:02

Hej Mossing.
Tusen tack för svar.. Så väntar jeg nog en veckas tid och hoppas på att lite nye kantareller tittar fram, men soppar och andra svampar är ju ochså goda.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone