0 204 visningar

8 svar

Måste fråga

Lena M

18 okt 2006 kl. 18:55

om en fingersvamp som jag såg idag, . Den var mörkt grå/svart och ljusare grå i topparna. Hittar inte igen den någonstans. Någon som vet ?

0

Busksvamp - Thelephora palmata

Hans v E

18 okt 2006 kl. 19:15

Den är inte släkt med övriga fingersvampar utan med trollskägg och vårtöra. Den luktar (oftast) rutten kål.

0

Busksvamp - Thelephora palmata

Lena M

18 okt 2006 kl. 19:52

Tack Hans, inte undra på att jag inte hittade den bland fingersvamparna, men varför hör den inte till det släktet ?

0

Busksvamp - Thelephora palmata

Peter

19 okt 2006 kl. 09:29

Busksvampen är en av mina favoriter, svårt att förklara varför dock.

0

Busksvamp - Thelephora palmata

lilla my

19 okt 2006 kl. 09:47

Jo, det är en Busksvamp. Vacker i sin egen stil, men herregud så den luktar!!! Blandning av rutten kål och Aster som stått för länge i vatten och börjat brytas med… :(

0

Busksvamp - Thelephora palmata

Elisabeth Jansson

19 okt 2006 kl. 11:46

Det blir vacker blå-grön färg på ullgarn, men fy för doften!

0

Varför inte släkt?

Hans v E

19 okt 2006 kl. 12:02

Bra fråga. Kan tyvärr inte svara, men likheten med vårtöra och trollskägg är ju rätt påtaglig. Konsistens och färg.

0

Varför inte släkt?

Franco Matli

19 okt 2006 kl. 12:10

Skillnaden beror bl.a.att Fingersvamparna har ljusa ovala sporer oftast gulaktiga medan Thelephora har bruna sporer, kantiga och taggiga.Dom är inte släkt med varandra men råkade få en liknande utseende.

0

Varför inte släkt?

Lena M

19 okt 2006 kl. 12:13

Tack för alla svar, jag börjar förstå att det är mera komplicerat än jag först trott.Det blir till att studera svamplitteratur i vinter !

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone