0 214 visningar

6 svar

Fler frågetecken

Gunhild

22 okt 2006 kl. 18:32

“Snälla proffsfotografer” bortse från mina lutande granar och tala om vad jag har på bilderna.

0

SvenD

22 okt 2006 kl. 18:45

Porslinsskivling

0

Franco Matli

22 okt 2006 kl. 18:45

Vinter nagelskivling=Flammulina vellutipes.

0

Flammulina ?

Gunhild

22 okt 2006 kl. 18:53

Verkligen, , , den har jag fotat tidigare och då var det många samtidigt i december en mycket mild vinter för några år sen.

0

Flammulina ?

Franco Matli

22 okt 2006 kl. 19:07

Vinter nagelsvivling har jag hittat redan för en månad sen i Ågesta .
Den har också en vit variant.
Den är odlad i Japan och finns att köpa i de flesta Japanska /kinesiska affärer, ser då ut som långa vita spikar.

0

Vilket träslag

Charina

22 okt 2006 kl. 19:17

växer nagelskivlingen på?

0

Daniel Persson

22 okt 2006 kl. 19:18

Håller med Franco: vinternagelskivling. Porslinsskivling är det inte, de har inte så mörk fot. Och foten brukar dessutom ha en mer eller mindre tydlig ringzon.

Och, Gunhild, den första bilden var ju hur fräck som helst, lutande granar till trots :)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone