0 836 visningar

2 svar

Hållbarhet på fryst svamp

Zsolt Szanto

6 sep 2004 kl. 21:50

Jag har under årens lopp ätit svamp som jag, efter förvällning, haft fryst länge, till och med väldigt länge ( sju år som mest ).Svampen har smakat helt ok så allt är väl kanske frid och fröjd? Jag undrar dock om det finns risk för att svampen blir farlig att äta efter en lång förvaring i frys?? Eller försämras smaken??

0

Annika Eriksson

7 sep 2004 kl. 15:28

Sju år är minst sex för mycket och det gäller alla livsmedel som man fryser in, exempelvis fet fisk, lammkött etc. Dessutom ur den synvinkeln att bakterier finns i frysen. Tro det eller ej men där pågår ett riktigt kalas mellan varven. Såg det i förstoring på TV:n en gång varvid jag rensade ur min frys helt och hållet!!

0

Daniel Persson

7 sep 2004 kl. 23:26

Sju år var imponerande! Smakar det gott så bör det väl inte vara några problem.

Men att jämföra fet fisk och lammkött med svamp är kanske tveksamt, Annika? Såvida man inte förvällt svamparna i smör innan infrysningen, förstås.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone