0 189 visningar

4 svar

Kantareller

Johan J

24 okt 2006 kl. 21:59

Helt plötsligt saknar jag den upplyftande diskussionnen om färgen på de GULA kantarellerna.
Snälla - det var så kul.Kan vi inte börja om igen?

0

Göran H

24 okt 2006 kl. 22:00

Gult kort, Johan

0

Johan J

24 okt 2006 kl. 22:04

Du menar väl RÖTT?
Det skulle jag visa upp ;)
God Natt på er allesammans!

0

Bo Reyer

24 okt 2006 kl. 22:06

Jag hittade idag en grönaktig variant av arten längst in i kylen. Varför skiftar den färg efter bara 3-4 veckor. Det ligger nära tillhands att benämna denna underart för kameleontkantarell.

0

Cicci

24 okt 2006 kl. 23:15

Urk, ditt kylskåp låter som man skulle kunna hitta en massa intressanta arter i *fniss*

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone