hej ann !
hade samma problem nær jag bodde i malmø. men skogen utanfør sturup, flygplatsen, mot lund. sægs det skall finnas trattkantareller. har dock sjælv aldrig funnit några dær. en annan sak ær at jag inte tror att vædret varit bra før trattkantareller i år. dær jag sjælv bor, i jylland, danmark, finns inte en enda trattkantarell men dæremot hur mycket som helst av vanliga kantareller o karl johan
Hej Ann !
Grattis ! Du har flyttat till ett otroligt svamprikt landskap. Prova Bökeberg (i närheten av Sturup) eller Idala (Körsbärsdalen) i Veberöd. Åk gäna norrut mot Hässleholm. Dessa skogar håller ett närmas otroligt bestånd av flera arter.
Den som söker ska finna.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.