Är ekriskan ätlig?
Är den ätlig utan avkokning, smakade på en liten bit och den var mild i smaken, trodde det bara var mandelriskan och blodriskorna som var det?
Anses den som en god matsvamp, tyckte den luktade gott i alla fall.
kollade runt på nätet och utomlands anses den både ätlig och oätlig, beroende på land.
Har flera gånger sett den ihop med en liten lila svamp så här:
http://www.kulak.ac.be/facult/wet/biologie/pb/kulakbiocampus/paddestoelen/kaneelkleurige%20melkzwam.htm
Är det en slump eller är det som med den röda slemskivlingen?
Hittade även några gulmjölkiga ekriskor, är dom ätliga efter avkokning?
Ekriskorna är inga matsvampar enligt min åsikt. Den vanliga ekriskan luktar pyton, och den gulmjölkiga är både bitter och skarp.
Varför ska man bry sig om att äta sånt, när det finns så många andra arter som verkligen smakar bra?
Som i år till exempel, när det har drällt av sillkremlor under ekarna…
Har själv aldrig hittat ametistskivling tillsammans med ekriskor, så det låter som en slump att de har växt tillsammans - men på vissa platser kanske miljön passar dem båda.
Ametistskivling finns även där det inte växer ekriskor,
rosenslemskivling växer bara tillsammans med örsopp.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.