Denna svamp finns bara i specialiserade böcker, finns inte eller i databasen.Trödde först att de var spindlingar, men inte, ångrar att jag tog bara en bild.Växer i blandskog på kalkrikmark i närheten av Stockholm.Gissa kan man försöka ändå.
Hittade igår invid hassel en mycket märklig “röksvamp”- tjock fot som en toapapperrulle utan papper , cirka 8 cm hög beige grå i färgen och en hatt i Trattform men utan fördjupning i samma färg med en liten “puckel” i mitten
-Vad kan det vara?
Tyvärr hade jag ingen kamera med mig
Ja Irene, mitt i pricken, det är Rödbrun fränskivling=Hebeloma truncatum syn.Hebeloma Theobrominum.
Det var inte lätt att identifiera.
Bilden var inte så bra, ska ta en bättre nästa år.Den finns på Google.
Christian, jag tror också som Hans v E att din svamp var en äldre ex.av långfotad röksvamp=Calvatia excipuliformis, din deskription, storleken och färgen stämmer bra.
Tack Franco- den ser dock inte riktigt ut som de jag ser på nätet- färgen , foten stämmer men inte hatten som var kompakt och skarpt trattformat som en trumpet och slät ovanpå utan fördjupning fast med en liten puckel i mitten- har aldrig sett en liknande svamp tidigare- det var dessutom 2 st- en liten på väg upp som såg likadan ut så det kan inte vara ngn deformation
Långfotat röksvamp ändrar formen under åldring process, dvs, att hattens topp skjunker ner och blir platt eller trattlik.Man kan hitta dom året därpå, kvar på marken men hel torra.Bilderna på nätet kan inte täcka variationen inom art.Varje ex. är unik, som vi människor.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.