0 410 visningar

5 svar

någon som vet?

mims

16 nov 2006 kl. 17:53

Jag undrar vad detta är för svampar. De på bild 1 & 2 ser man överallt, både i barr-och lövskog. De bildar gator el ringar. Ibland är de mer gråaktiga än såhär beiga. Svamparna på bild 3 ser man inte lika många av.

0

Birgitta F

16 nov 2006 kl. 18:46

Mörk nagelskivling tror jag i båda fallen.

0

Tony S

16 nov 2006 kl. 18:54

På bild 1 & 2 är det horngrå nagelskivling. Den känns igen på sin mörka mittfläck, vilken är särskilt tydligt när svampen är lite torr och hattytan i övrigt ljus. I väta mörknar hattytan. Foten är strimmig, lite rosatonad, och utvidgad nedåt basen. Den kan man ofta hitta i stora mängder. Oätlig.

Bild 3. Mörk nagelskivling. Vanlig i barrskog, men inte lika vanlig som föregående.

0

m

16 nov 2006 kl. 18:58

Tack!
Bild 1 & 2 är säkert mörk nagelskivling, jag har googlat och jämfört nu med andra bilder.
Men svampen på bild 3 är kraftigare och nästan svart på hatten och har mörk fot ist för ljus. Är det ändå mörk nagelskivling?

0

m

16 nov 2006 kl. 19:01

ok, horngrå =)
Oätlig ante mig, det är väl därför de får stå kvar, inte ens djuren verkar vilja ha dem.

0

Birgitta F

16 nov 2006 kl. 19:12

hade dom i min tråd “sju i lätt regn” , Irene skrev då något om en varitet just mellan horngrå och mörk nagelskivling. Såg också när att man kommit fram till vinternagelskivling numera vinterskivling på en av mina svampar.Jag måste nog gå tillbaka dit och kika imorgon, dom är i alla fall ätliga och goda sägs det.Tack mims , hade nog inte uppmärksammat det utan din fråga = )

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone