0 393 visningar

7 svar

Kantareller?

Birgittta

19 nov 2006 kl. 19:40

Var ute i skogen idag i Åstorp/Skåne och skulle plocka trattkantareller. Jag är novis vad gäller kantareller har mest plockat soppar innan. Har hittat fyra olika svampar som jag vill ha hjälp med. Samtliga har åsar 1) Tunn hatt ca 1 cim i diameter rund fot brun med inslag av oliv, undersidan gul eller grå. Hatten har en krusad kant med en inbuktning i mitten. Inte ihålig fot. 2) gråsvart bred fot, gråsvart undersida, brunsvart ovansida, inte ihålig fot. 3) gråsvart bred fot men klargul nederst, ljusgrå åsar på mörgrå botten, ihålig fot. 4) gul/orange bredare fot, ej ihålig, ljusgrå undersida, med ljusare åsar, ibland är hattens bruna ovansida påväxt med åsliknande formationer.  Tyvärr fungerar det inte att bifoga bilder trots att jag förminskat dem

0

Birgitta

19 nov 2006 kl. 19:43

Får se om jag kan få in bilderna nu.

0

Bilder krävs nog...

Salasias

19 nov 2006 kl. 19:50

..för att gissa på dessa..
Har du sparat bilderna i trätt format? Jpg? Gif? och minskat storleken så funkar det.

0

Bilder krävs nog...

Birgitt

19 nov 2006 kl. 19:55

Jo jag har sparat bilderna i i storlek 300kb och i jpg. Men jag kan inte få upp dem på servern. Jag får bara sidan kan inte visas. Har provat 3 gånger nu på olika sätt

0

Birgitta

19 nov 2006 kl. 19:58

Här kommer bilderna

Vad har jag hittat?

0

Pop-up-fönster...

Salasias

19 nov 2006 kl. 20:01

Vilken sida kan inte visas? På vilken kanpp klickar du när datorn svara så?

0

Pop-up-fönster...

Birgitta D

19 nov 2006 kl. 20:14

Alldelens nya fräscha trattkantareller. Grattis

0

Pop-up-fönster...

Kristina i Lund

19 nov 2006 kl. 21:22

Ja, det verkar vara trattkantareller alltihop! (Som jag aldrig lyckas hitta).

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone