0 162 visningar

3 svar

förvaring

kicki

30 sep 2004 kl. 11:52

hej jag undrar hur länge man kan ha svampen hemma innan man tar tillvara den. blir den dålig om man plockar ena dagen och rensar och förväller nästa dag?

0

Kurt

30 sep 2004 kl. 15:09

Det beror på vad det är för:

1. Svampart
2. Vilket väder det är
3. Vilket skick svampen är

Fasta svampar som tex kantarell och trattkantarell kan man ha i kylen och rensa dagen efter, men soppar bör tex tas om hand fort, och bläcksvamp bör tas om hand inom 1 h efter att de plockats!

0

birgitta ländin

30 sep 2004 kl. 16:39

Kantareller håller sig ännu längre om de är fina när man plockar dem och man förvarar dem kallt, upp till en vecka.

0

Gunilla

1 okt 2004 kl. 10:16

Ingen som har funderat på hur länge kantareller från Baltikum hr förvarats?

Gunilla

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone