tror jag ! Gick runt hemomkring ca en timma och det man ser är trattkantareller och rökslöjskivlingar. Det som fick komma med hem var fyra kantareller och tre frostvaxskivlingar.
En grupp av dessa svampar såg jag efter vägen, smakade inte gott, beskt skulle jag säga. Och så denna som växte på en stubbe vid markytan, undersidan var slät, brun. Vad är det ?
Jordmusseron heter Tricholoma terreum, som antingen är väldigt variabel eller består av många olika varianter med olika färgnyanser på hatt och skivor. Den hittar man i närheten av tall.
Ibland går den felaktigt under namnet gråmusseron, men det är en sydlig art i ädellövskog med filttrådigt velum och tydlig cortina på unga exemplar, Tricholoma myomyces.
Tack!
Nån bild orkade jag inte vänta på, men medan jag väntade läste jag den tyska texten och fann till min förvåning att jordmusseronen anses ätlig, i varje fall av någon svampkännare i Tyskland!
Vad säger ni om den som matsvamp?
Har alltid varit en sån som man gått förbi och avfärdat som “oätlig brun senhöstsvamp” i barrskogen.
Jaha…den enda sidan med för mig bergripligt språk var från Nordirland. Intressant system med kartor där man kunde klicka sig fram till fyndplatser för Tricholoma scalpturatum !
Tänk om det finns såna för svenska skogar? Något för en data- och kartkunnig person att utveckla kanske!
Jag är lite fascinerad av kartor faktiskt och det vore väl toppen för er som brukar gå vilse i skogen!
Hittade inget om dess matvärde vid snabb anblick i alla fall, men förmodligen är den ansedd som matsvamp eftersom den hade så avancerad sökmotorik!
Först ett tack till Irene ( som tydligen är på benen ). Då måste det alltså finnas variabla färger på den, i boken benämns det som grå, gråsvart.
Lite lustigt, gick nyss över vägen för att ta lite tallris ( vindfällen )och där växte både frostvaxskivling och kantareller. Så jag har ” gått över ån efter vatten s.a.s
Har kollat lite på matvärdet, och i Rymans Svampar står det “ätlig men inte speciellt god” på både jordmusseron och gulnande musseron. En oätlig förväxlingsart till dem är i så fall gallmusseronen som har skarp smak.
Apropå kartor, i Artportalen
http://www.artportalen.se/fungi/default.asp
kan man gå in på “visa fynd” och välja exempelvis art och region och zooma in på fyndplatser.
Tyvärr är det fortfarande alldeles för få som lägger in några rapporter i Artportalens databas.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.