Hej,
Jag har hittar någon väldig rolig svamp. Trodde först att det var en ihoprullad igelkottunge. Petade på den, taggar gick lätt av. Formen och storleken ungefär som vårtig röksvamp, färgen melllanbrum, på taggarna med beiga spetsar. Taggar ca. 1 cm långa, lite toffig intryck. Har aldrig hittad något liknande, så jag lät står den kvar på platsen. Bredvid kom det två små upp.
Vad var detta?
Häslningar Theresa
Till Tommy: Det finns flera arter av röksvampar som kan ha det utseendet.
Om svampen var blekgrå och hade en tydlig lång fot, var det troligen ett litet ex av långfotad röksvamp, Handkea excipuliformis. Om foten var nästan lika bred som hatten och mycket kort, svampen beige med en aning gul eller rosa ton, kan det ha varit ängsröksvamp, Vascellum pratense.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.