0 122 visningar

9 svar

Konstig svamp...

Johan Mattsson

5 okt 2001 kl. 18:44

Fick syn på något konstigt när jag var ute och plockade svamp, det såg ut som om en massa tallbarr av någon osannolik slump fallit ner och hamnat lodrätt med taggarna upp.
Men vid närmare undersökning visade det sig vara en massa svampar ca. 5 cm höga och 1-2 m.m. breda med samma färg som gula tallbarr, de växte ett och ett.
Någon som vet vad det var för svamp?

0

Michael Krikorev

5 okt 2001 kl. 22:11

Svårt att säga så här på distans. Kan vara enkel lavklubba (Multiclavula vernalis).

0

Henrik

6 okt 2001 kl. 16:03

Det kan ha varit gullhorn du såg, för den liknar gula tallbarr lite.

0

Johan Mattsson

6 okt 2001 kl. 17:44

Nej det var definitivt inget gullhorn, svamparna hade en mattare gul färg, precis som tallbarr och de stod ensamma och ogrenade ca. 30-40 st bredvid varann.
Det var inte heller någon Multiclavula vernalis som jag hittat en bild på...
Svampen finns inte med i någon av mina två svampböcker, antar att jag inte kommer får reda på vad det var.

0

Michael Krikorev

6 okt 2001 kl. 21:28

Om de växte tätt kan det ha varit någon form av mattsvamp, kanske Pterula multifida?

Läs mer om mattsvampar:
http://www.nrm.se/kbo/krypt/pterula/welcome.html.se

0

Johan Mattsson

7 okt 2001 kl. 11:15

Hmm, kanske, växte inte lika tätt som på bilden, ca. 2-4 cm mellanrum, men det var en “matta” på en halv kvadratmeter, antar att det finns fler arter mattsvampar som än på sidan, kan ha varit en sån.

0

Erik Ekholm

9 okt 2001 kl. 19:02

Kan det ha varit trådklubbsvamp, Clavariadelphus junceus? Jag hittade 100-tals fruktkroppar häromdagen bland asplöv. (Bild på
s. 92 i Bo Nyléns
“Svampar i Norden och Europa”.)

0

Johan Mattsson

10 okt 2001 kl. 17:33

Det är möjligt att det är Clavariadelphus junceus, men svamparna var helt gulbruna, ingen annan färg på toppen som Clavariadelphus junceus verkar ha, dessutom smalande de av mot toppen vilket Clavariadelphus junceus inte heller verkar göra.
Hittade en annan svamp på en sida när jag letade efter bilder på Clavariadelphus junceus, den liknar “mina” svampar mer även om det fortfarande finns vissa avvikanden, svamparna jag hittade växte t.ex. inte på ved vilket denna gör, den heter Macrophyta defibulata.

0

Johan Mattsson

10 okt 2001 kl. 17:41

Hmm, Macrophyta defibulata växte tydligen på Nya Zeeland, kanske inte är den ändå, tror nog mest på att det är nån slaga mattsvamp…

0

Svampen

1 jul 2003 kl. 20:59

Det är PSyckodeliska svampar

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone