Ni som gissade på Sillkremla=Russula xeampelina hade rätt, den är lätt att känna igen med sin nästan aprikoslen hatthud, + eller - rosa på foten och den typiska lukten.Det finns flera kremle arter som luktar likadan, alla är milda och ätliga.
Tina, jag tror att din kremla är Krusbärskremla=Russula queletii.
Kremlorna kan också variera i deras byggnadsätt(och i färg), så stirra er inte blinda på få karakterer.De kan vara jätte svåra att identifiera utan mikroskopi.
Konstig att ingen observerade den lilla babykremla som håller på att växa ut från fotbasen.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.