Ostronmusslingar är mindre vanliga norrut, här är det mest blek ostronmussling (Pleurotus pulmonarius) man hittar. Häruppe växer de oftast på björk, mindre ofta på andra lövträd som al och sälg, gärna på träd och grenar med ganska klena dimensioner. Fynd på asp kan vara en egen art.
Den större, blåaktiga arten, Pleurotus ostreatus, har jag inte hittat ofta, men en vinter som den här har varit hittills, kan vara extra gynnsam. I norr föredrar även den arten björk, i söder är den även rapporterad från bl.a. alm och bok. Joachim kan säkert berätta mer.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.