0 grader och snö - de minsta (som inte är så små!)jublade och rusade ut och tog fram snöskovlarna. Det blir skottat tills bilen kommer. Bara den inte kanar nerför backen! Sommardäck!!!
Någon snögubbe blir det väl inte, men kanske en LITEN snölykta.
Några cm snö även i Hörnefors, 3 mil s. om Umeå, tänk om den kunde få ligga kvar. Det skulle vara så roligt att kunna ta med barnbarnet till pulkbacken. Han kommer från Göteborg hit för att fira jul. Men det skulle visst bli plusgrader igen, så då far väl det vita fina igen.
Ni som inte följer väderprognoserna: Det blir 8-10 plusgrader på julafton i södra och mellersta Sverige, alltså en grön jul! Men var och en är i sin “fulla” rätt att fira en vit jul, trots omständigheterna. Ett annat alternativ är att fira en gul jul. Det finns fortfarande kantareller som bara väntar på att bli hemburna.
M.V.H.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.