0 1068 visningar

13 svar

Goliatmusseron i Småland

Eva G

23 dec 2006 kl. 23:22

Då det verkar som en del tror att inte goliatmusseronen växer i Småland så lägger jag in mitt förra inlägg under en egen rubrik. Jag visste inte heller om att goliaten fanns i Småland, men lärde mig det för ett tag sedan. Se mitt även mitt tidigare inlägg under “önskningar om svamp 2007”.

Tidningen Smålänningen nås på följande adress: http://www.smalanningen.se/SML/SMLweb.nsf

Birgitta: Jag bor i Ljungby och för några veckor sedan var det ett reportage i tidningen Smålänningen om ett fynd av goliatmusseron som gjorts utanför Ljungby. Så nog går det att hitta goliatmusseron även i Småland. Kontakta tidningen så kan du nog få artikeln.

0

Birgitta D

24 dec 2006 kl. 18:56

Hej Eva
Finns det Golat i Ljungby kanske det finns i Tranås också. Den finns ju i Halland i Halmstadstrakten om jag inte minns fel.

0

Bosse Larsson

24 dec 2006 kl. 21:23

Ja, nog borde det gå att hitta goliatmusseron i Tranås. Ljungby ligger ju i södra Småland och Tranås i norra. Tranås ligger ju även norr om Halland där det hittats goliatmusseron. Chansen att hitta goliat lär ju inte blir mindre längre norrut, så i Tranås bör ju chanserna att hitta goliat var större än i både Ljungby och Halland.

Jag hittade en länk på nätet där det finns foton från växtplatser för goliat från södra Sverige, titta i den så får ni tips på var ni kan leta.

http://www-mykopat.slu.se/Newwebsite/ex/Lotta/bilder5.htm

0

Maria

2 jan 2007 kl. 15:18

Om ett drygt halvår så är det dags att inleda jakten på den “försvunna” musseronen för oss smålänningar, längtar..

0

Salasias

2 jan 2007 kl. 15:35

Oj, sådana skogar som fanns på de bilderna utgör minst 50% av de områden jag härjar i.
Kan det tänkas finnas goliatmusseron i Stockholmstrakten också då?

Om drygt 6 månader…ska man börja leta då? Efter midsommar alltså? Spännande…

0

Maria

2 jan 2007 kl. 16:40

Jag använde sökfunktionen under rapporter och hittade då ett fynd av goliatmusseron den 21 juli från år 2000. Fyndet var gjort i trakterna av Stockholm.

Så i slutet på juli så borde det väl kunna gå att hitta de första goliatarna både i Stockholm och Småland. I år fanns det ett fynd gjort från Västmanland i början på oktober, så säsongen verkar kunna vara rätt lång i trakterna av Mälardalen.

Jag har också läst Klas Jaederfeldt hittat en del goliatmusseron kring Järna. Sök på Svampguiden så hittar du uppgifter om dessa fynd.

0

Maria

2 jan 2007 kl. 16:42

Jag bifogar länk till fyndet som gjordes i Västmanland i år, där finns det bilder från fyndplatsen, den liknar mycket de som fanns i den andra länken.

http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=31022&fnr=1&sok=goliat&Start=0&Offset=50&4

0

Goliatmusseronskogar

Gunhild

2 jan 2007 kl. 20:41

Läs Lotta risbergs examensarbete från SLU hon har fina bilder på tallhedar där man kan hitta goliatmusseroner. Jag hade själv nöjet att visa henne några hedar.
http://www-mykopat.slu.se/Newwebsite/ex/Lotta/goliatbilder.htm

0

Monika

2 jan 2007 kl. 22:20

Vilken bra länk Gunhild, tack för den.

När jag sökte lite på Google så hittade jag en svensk sida med bilder på goliatskog (matsutake) i Japan. Lägger in länken nedan.

http://www-mykopat.slu.se/Newwebsite/ex/Niclas/trip/trip.html

0

klas jaederfeldt

3 jan 2007 kl. 11:29

jag minns att vi till museet fick in ett fynd av goliat från Småland (nästan vid Hallandsgränsen)

0

Gunilla

4 jan 2007 kl. 09:05

Kanske kan den gå att hitta även i norra Skåne?

Jag ska ta och titta lite i mina svampskogar norr om Kristianstad. Där finns det en hel del marker som liknar de som jag sett på bilder i tidigare inlägg, dvs hällmarker med gammal tallskog.

0

Hasse

6 jan 2007 kl. 15:17

Tydligen så finns det åtminstone tre gjorda fynd av goliatmusseron (duft-ridderhat) i Danmark. Då borde det gå att hitta den även i Skåne och Blekinge, Danmark lär ju knapast ha gott om äldre tallskogar om man säger så.

I länken finns mer information.

http://www.sns.dk/netpub/rodliste/71.htm

Klistrar även in en kort textsnutt som berättar lite mer:

DMU - B-FDC - Rødlistedata for arten Duft-ridderhat Tricholoma ...Duft-ridderhat Tricholoma nauseosum (A. Blytt) Kytöv. ... National status:, Duft-ridderhat kendes i Danmark fra tre lokaliteter i Jylland: Hoverdal Plantage ...

0

Gunilla

7 jan 2007 kl. 19:12

Tack Hasse för ditt inlägg.

Nog ska det gå att hitta några stycken i norra Skåne när den är funnen i Danmark. Kan inte påminna mig att jag sett en endaste tallskog när jag åkt genom Danmark.

0

Karolina S

25 maj 2007 kl. 10:54

Lyfer denna tråd då jag ser att många verkar tror att goliatmusseronen bara växer i Norrland. Visst är den vanligast där, men även i södra delen av landet kan vi plocka denna läckerhet.

Ut och leta under augusti så hoppas vi på många fynd, skriv gärna en rad och berätta om era eventuella fynd. Själv har jag hittat den utanför Norrköping de två senaste åren.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone