Med den bleka hattkanten och finludna foten liknar det mest kottetätskivling, Baeospora myosura:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/cs/7/72/Baeospora_myosura.jpg
God fortsättning på julen och svampsäsongen!
Ja nog är det en tallkottesvamp men namnet tror jag närmast är bitter kotteskivling. Den liknar inte tallkotteskivling och skivorna verkar inte så täta som höstkotteskivling (som jag trodde Baeospora myosura heter på svenska, men den har tydligen bytt namn till kottetätskivling, tack för det Irene).
Jag tänker inte heller utesluta bitter kotteskivling.
Läs här vad Michael skriver om kotteskivlingarna (och smaken på den “bittra”):
http://svampguiden.com/art/visa/strobilurus_stephanocystis
Men de gånger jag har hittat den, har den bittra smaken varit tydlig…
Jag tror inte att den är så väldigt sällsynt, den är sannolikt förbisedd. Den kommer vanligtvis senare på våren än de andra kotteskivlingarna, och brukar vara ännu mindre och spensligare.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.