0 275 visningar

6 svar

Hjälp med artbestämning

Anki

6 jan 2007 kl. 10:15

Tittade på mina bilder från i höstas och hittade de här, som jag inte har något namn på. De växte vid basen på en barrträdsstubbe, ev. tall. Tacksam för hjälp.

0

Gunhild

6 jan 2007 kl. 11:07

Jag har ingen aning, men dom ser ut som siden och om jag får gissa så sidentrådskivling.
Vilka läckra bilder!!!

0

Lena M

6 jan 2007 kl. 11:22

Och jag hade gissat på en art av hätta. Vi får väl vänta och se det rätta svaret.

0

Irene A

6 jan 2007 kl. 22:54

Den enda jag kan komma på med den färgen som brukar förekomma i stora mängder på barrved, är halhätta, Mycena laevigata. I så fall ska de ha haft en ganska klibbig hattyta.

http://home.online.no/~araronse/Mycenakey/laevigata2.htm

Michael K är bra på hättor och har kanske något bättre förslag..?

0

Tack Irene

Anki

7 jan 2007 kl. 06:33

Jag tror du har rätt. Jag funderade lite på den, men när det gäller mycenor så känner jag mig alltid osäker. Får se om det kommer fler förslag annars får den heta M. laevigata.

0

Halhätta

Michael Krikorev

7 jan 2007 kl. 17:52

Vackra bilder Anki!
Jag tror liksom Irene att det är halhätta. Hittar man en så ljus hätta i klungor på barrved är chansen stor att det är halhätta. Foten känns “hal” i fuktigt väder och enligt min erfarenhet blir hattköttet ofta gult-orangegult längs hattkanten och i skador vid intorkning. Bifogar bilder på ett fynd från förra året.

En parentes för er som har CD:n Sveriges Svampar volym 1 (utges av SMF): Där finns bilder på en “blek rynkhätta” (Mycena niveipes) från Medelpad som jag tror är felbestämd och förmodligen föreställer halhätta. Där kan man se spår av den gulnande hattkanten som halhättan ofta får men som jag aldrig sett hos blek rynkhätta (som också har också en mer silkesglänsande längsstrimmig fot jämfört med halhätta).

Halhätta (Mycena laevigata)

0

Lena M

7 jan 2007 kl. 18:08

Jag blir så glad av lite, d.v.s att jag kom in på rätt släkte iallafall.
Det är flera släkten som är så svåra och då tror jag att jag sätter alla dessa spindlingar som nr. ett. Hättor är också ett släkte jag förbiser kanske för att de är så små och inga matsvampar. Men det är bara att plugga på.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone