att artbestämma detta, hjälp önskas.
Ett skinn av något slag måste det väl vara, men efter nån timma inomhus bleknade färgen och är nu olivgrön längst in sedan beige, undersidan ljusbrun ? Växte på asp , tror jag.
De två andra på gamla alar. Den ljusa satt så högt upp så jag kunde inte se ovansidan, ljus iallafall och den bruna, tja.
Det var snårigt och besvärlig terräng och småregn och blåst, skyller på det för att bilderna blev dåliga. Tips, så att jag kan söka i böckerna !
Ja, jag väntar på utlåtande ifrån en * men du räknas väl dit när det gäller tickor .
Det fanns mera i den gammla alskogen, tyvärr samma dåliga bildkvalitet, vad tror du / ni att det är.
Ett kan jag gissa på gamla borsttickor.
Två , kan det vara vinterskivling, tycker att skivorna är så beiga.
Tre, gul/ beiga tickor i mängder på liggande algrenar.
På första omgångens bilder håller jag med om sammetsöra, Stereum subtomentosum och alticka, Inonotus radiatus. De vita tickorna har jag ingen aning om, det är svårt att bedöma hur stora de är ocskå. Du får väl pilla ner några och ta bilder av dem på närmare håll..?
Andra omgången:
Kan inte utesluta gamla borsttickor, men det behövs en bild på närmare håll, och någon som visar undersidan på dem också.
Den lilla bruna skivlingen kan vara vinterskräling, Tubaria hiemalis.
Den tredje glömde du att skicka bild på.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.