0 186 visningar

6 svar

Nytt för idag

Tina Nordberg

16 jan 2007 kl. 15:21

Kan ej klura ut vad detta är.Växer på granlåga. 3cm bred.
Behöver hjälp.

0

bo e

16 jan 2007 kl. 15:39

bild 2 ser ut som en skadad ticka, men man blir fundersam när man ser de andra.

kan tickor vittra på det viset, eller är det nåt annat?

0

Totte Gbg

16 jan 2007 kl. 15:42

Kanske är det korkmussling??
Men vi får hoppas att någon stjärna ger en kommentar ....

0

vedmussling

Irene A

16 jan 2007 kl. 16:01

(Gloeophyllum sepiarium) - kan vara bra att lägga på minnet, för den är mycket vanlig.

0

vedmussling

Joachim Krumlinde

16 jan 2007 kl. 16:16

Tyvärr alltför vanlig - för tio år sedan hittade jag den på mitt köksfönster. Tre år senare fick jag byta fönsterbåge, Som tur var räckte det med ett fönster.

0

vedmussling

klas jaederfeldt

16 jan 2007 kl. 17:03

det kan stanna upp också Joakim, såg den i altandörren, för 33 år sedan, dörren håller fortfarande

0

Tina Nordberg

16 jan 2007 kl. 18:02

Tack för det.
Det gäller alltså att hålla den från kåken

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone