0 155 visningar

3 svar

Vilken typ av murkla?

Annika (sollentuna)

24 okt 2004 kl. 17:11

Hittade tre exemplar av denna svamp i dag.. Jag har bara sett stenmurklor förut, och hittade inte den här varianten i min bok.. Vad är det för murkla?

Bild finns här: http://hem.passagen.se/adezign/svamp/murkla.htm

Kommer att “ladda” in fler svampar senare idag som jag plockede (men inte känner igen ;0)

0

Helena

24 okt 2004 kl. 17:50

Det är Biskopsmössa som du hittat. Behandla den som stenmurklan med avkokning först.

0

Irene

24 okt 2004 kl. 17:59

Den liknar den vanliga biskopsmössan (Gyromitra infula), men den har en giftig dubbelgångare, lömsk biskopsmössa (Gyromitra ambigua).
Med andra ord anses den ätlig efter avkokning (en av mycket få svampar som jag personligen inte gillar smaken på - påminner om kokt kål).

0

Michael Krikorev

24 okt 2004 kl. 22:48

Ser ut som lömsk biskopsmössa (Gyromitra ambigua). Jag inbillar mig att den ofta har tätare vindlingar i hatten och en tydligare violett färgton i foten jämfört med den vanliga biskopsmössan. Men för att vara säker krävs mikroskopering, och för att vara säker vid matbordet krävs avkokning ;-)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone