0 3373 visningar

5 svar

Svamp runt göteborg

Larsa

25 okt 2004 kl. 16:06

Hej är ny i göteborgstrakten och undrar om det nu idagarna finns några trattisar eller gula kvar eller om säsongen r över? Vart i så fall är det bra att bege sig?

0

Theresa WQ

25 okt 2004 kl. 16:51

Hej
Jag bodde i Göteborg för ett antal år sedan. Trattisar hittade jag bl.annat i Vättlefjälls naturreservat - riktning Kungsbacka.
Gula Kantareller runt Delsjön, slottskogen, botaniska trädgården:), men deras säsong är nu förbi. Däremot går det bra att hitta trattissar länge till.
Lycka till
TheresaWQ

0

Kantarellfreaken

25 okt 2004 kl. 18:25

Vi bodde i Lövgärdet några år och hittade svamp i skogen där, sen körde vi också till skogarna på väg mot Landvetter, minns inte om det var norr eller söder, men vi plockade många, många trattisar.

0

Totte i centrala Göteborg

25 okt 2004 kl. 21:23

Hej! Här kan du leta dig bra områden att ströva i efter svamp.
http://www.vastkuststiftelsen.se/VisaNaturres.asp?id=616

Liten rättelse:
Vättlefjäll ligger norr om Göteborg. Men det finns säkert bra ställen åt Kungsbacka hållet oxå.
http://www.gunnared.goteborg.se/prod/gunnared/dalis2.nsf/81921c9652f3471ac1256a5c002ea985/6b9501102dd4f353c1256d090042de71!OpenDocument

Lycka till med Svampletandet.

0

Stefan H

26 okt 2004 kl. 16:08

Hur många som helst - vi har plockat omkring 10l fina stora trattisar under helgen utan att leta efter de… Var? Överallt i mossig barrskog. Men gula är (nästan) slut.

0

Zsolt Szanto

28 okt 2004 kl. 08:18

Hej Larsa, välkommen till Göteborgstrakten. Jag instämmer med Totte i centr.. att det finns massar av Trattkantareller på Vättlefjäll. Ta god tid på dig så kommer du att hitta en massa. De kan ha blivit förstörda av frosten? Men du kommer att hitta en massa ändå även om de kan vara frostskadade.

Lycka till

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone