0 277 visningar

7 svar

bara minus 7

Lena M

25 jan 2007 kl. 12:49

grader, så jag tog en promenad och såg mycket djurspåri snön. Det enda jag kunde upptäcka annars var detta på en björkstam, tror säkert att någon vet vad det är, jag vet inte.

0

minus 23

Alf Pallin.

25 jan 2007 kl. 15:14

Kan kanske vara raggskinn på björken

0

minus 23

Lena M

25 jan 2007 kl. 16:25

Jag sökte på raggskinn men hittade bara en bild på dem i större exemplar, de här var ju små, för mig är det svårt att avgöra vad det är

0

minus 4

Irene A

25 jan 2007 kl. 19:29

Det kan vara lätt gjort att bedöma storleken fel när man tittar på andras bilder - för raggskinn HAR ganska små fruktkroppar. Jag tror också att det är sådana på din bild.

0

minus 4

Lena M

25 jan 2007 kl. 19:36

Ja då skriver jag raggskinn på bilden.
Nu tror jag att de flesta av mina svampbilder är namnsatta, gör en koll de närmaste dagarna.
Tack för hjälpen. Lena
Minus 10

0

klas jaederfeldt

26 jan 2007 kl. 10:14

det kan vara styvskinn också

0

bara minus 7- Klas

Lena M

26 jan 2007 kl. 10:30

Skall kolla upp det. Trodde att du gått i ide , men i min dagstidning fanns du i förrgår.
Vi går mot våren, snart är det dags igen.

0

bara minus 1

Irene A

26 jan 2007 kl. 10:30

Du har nog rätt Klas. Jag ser sällan hattbildande styvskinn, men det kan de ju vara, och växtsättet längs trädstammen stämmer bättre med det.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone