0 343 visningar

6 svar

violett gelésvamp?

Bo E-son

1 nov 2004 kl. 15:45

Hittade en egendomlig violett gelémassa i en spricka på gammal murken ekstubbe.
Stubben är inte så stor, utan från en ung ek som avverkats förmodligen i syfte att gallra.
Gelémassan är lysande violett och satt ordentligt fast i sprickan, så det var inget “slemmigt godis” som nån spottat ut, annars såg det ut ungefär så!
Finns det några upplysningar om denna svamp?

0

Hans v. E.

1 nov 2004 kl. 16:21

Jag gissar på violett geleskål (Ascocoryne sarcoides). Det är ingen gelesvamp utan en geleartad skålsvamp och den förekommer i två stadier, ett som är mer skållikt och ett som utgörs av små gyttrade tungor. Det senare tycker jag kan stämma med Din beskrivning.

0

Irene

2 nov 2004 kl. 09:37

Det låter som Ascotremella faginea, dallerskål.

0

Bo E-son

2 nov 2004 kl. 18:05

Tja, nån av er har förmodligen rätt. “Slemmet” hade inte den sprödhet som t.ex. finns hos de brandgula skålsvamparna. Men jag är säker på att det var en slags svamp och den var ju en vacker färgupplevelse!

0

Hans v. E.

2 nov 2004 kl. 19:28

Dallerskålen är inte lysande violett.
Vilka slemmiga brandgula skålsvampar?!

0

Irene

3 nov 2004 kl. 09:38

Dallerskålen kan vara mycket violett:

http://www.digitalnature.org/fungi/zakjestrilzwam.jpg

Dessutom är den geléaktig, till skillnad från violett geléskål, som är segt broskartad :-)

Det är inte så lätt att veta vad Bo E-son menar med gelémassan” eller “slemmet”, och inte verkar han vara så intresserad att själv kolla upp arterna och se hur de stämmer med det han har hittat heller - så varför bryr jag mig…?

0

Bo E-son

9 nov 2004 kl. 17:42

Jodå!
Den bilden ser ut att vara rätt svamp!
Hur violett den är kan ju bero på ljusförhållandena också. Det var en solig dag och bilden kan ju vara tagen en mulen.
Det är annars väldigt likt.
Tack för att Irene brydde sig! Nu är jag ganska säker på att det var en Dallerskål, såvida ingen kommer och säger att den inte kan växa på murken ek!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone