Ang. klimatförändringarna. Jag har länge försökt intala mig själv att vår jord helt enkelt befinner sig i KLIMATERIET, vilken är en övergående process. Men det är bara att konstatera att det är betydligt värre. Finns det något hopp för de generationer som kommer efter oss?
Rapporten som kom igår var ju inte munter precis! Skulle behövas kloka makthavare, speciellt västerut , som skulle börja agera med järnhand; och senheller är det inte garanterat att det går att få stopp på eländet!! Vi kan inte annat än hålla tummarna för våra barn och barnbarn!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.