0 226 visningar

6 svar

3 kända

Tony S

4 feb 2007 kl. 16:54

Bifogar 3 bilder på arter jag hittade idag. Gissa gärna.

1. På en död askgren.
2. På obest. lövträdsgrenar
3. På en liten högstubbe av asp.

0

Alf Pallin

4 feb 2007 kl. 17:06

Nr två föreslår jag disknästing, och det ser ut att dom växer på rönn.

0

Kristina i Lund

4 feb 2007 kl. 18:45

Nä, det är väl svart kaviar? ;-)

0

Eva

4 feb 2007 kl. 19:01

3.Kan det vara purpurskinn?

0

Irene A

4 feb 2007 kl. 19:34

Jag håller med Alf om att nr 2 ser ut att växa på rönn - alltså inte disknästing…

0

Hans v E

4 feb 2007 kl. 21:25

2:an påminner om discomycetsläktet tuvskålar - Tympanis, men det är nog en kärnsvamp, eftersom det sitter vit snyltskål - Polydesmia pruinosa på dem.
3:an är nog purpurskinn.

0

Tony S

4 feb 2007 kl. 23:51

1. Fläckticka

2. Vill jag ha till stornästing med vit snyltskål på.

3. Ärligt talat trodde jag först detta var torra ex av svartöra. Men visst är det “bara” purpurskinn.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone