Jag har också vilda smultronplantor, som ger massor med bär varje år. En sommar plockade jag sammanlagt mer än 10 l. Jag har planterat dom likadant, som man gör med jordgubbsplantor, dom förökar ju sig själva jättesnabbt. Hade 13 plantor från början, som jag hade grävt upp på en ödetomt, nu är det säkert 1000 plantor.
Jättekul att kunna slösa med bären då man gör tårta t. ex. En kompis till mej klipper bort revorna, så hans växer i tuvor, han får också jättemycket.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.