0 492 visningar

8 svar

Ettåriga??

gunhild

18 feb 2007 kl. 17:11

Vet någon vad jag har på mina bilder som är tagna på vintern.
Vet inte själv, det svarta var som sotigt, kanske är dom angripna av nåt.

0

Irene A

18 feb 2007 kl. 18:25

Det påminner mycket om sammetsticka, Trametes pubescens. Arten är inte ovanlig, men den brukar snabbt bli uppäten av larver, och därför blir den sällan så långlivad att man kan hitta övervintrade exemplar. Det svarta på den tror jag är alger.

0

Sammetsticka Irene

gunhild

18 feb 2007 kl. 18:50

Sammetsticka är det nog, den har jag inte känt till förut, men jag fotade den i Vuollerim 2006

0

Sammetsticka Irene

Irene A

19 feb 2007 kl. 08:08

Det var värst vad tickorna såg tunna ut på den sista bilden. Är porlagren redan uppätna där?

0

Sammetsticka Irene

gunhild

19 feb 2007 kl. 08:40

Det kan hända, bilden är tagen tidigt på året i gammal granskog när vi var ute och tittade på bombmurklor med Mats Karström

0

Sammetsticka Irene

Irene A

19 feb 2007 kl. 08:47

Substratet ser ut att vara asp på den första bilden, men vad är det för trädslag på den andra?

0

Sammetsticka Irene

gunhild

19 feb 2007 kl. 11:16

Det vet jag inte säkert, men det var närmast sumpmark med gamla granar blandat med lövskog och mycket ormbunkar. det var en “specialist” som sa vad det var för svamp. Det kanske är nån annan än sammetsticka? den växte på en gammal stubbe.

0

Sammetsticka Irene

Irene A

19 feb 2007 kl. 11:37

Nog kan det vara sammetstickor - gamla urblekta och algbevuxna “skal”. Jag vet inte vad det skulle kunna vara annars.
Björk är det som jag oftast har hittat dem på själv.

Här finns ett fint galleri med bilder av sammetstickor:
http://www.kki.pl/zenit/grzyby_spyt/gal_hub5.htm

0

Sammetsticka Irene

gunhild

19 feb 2007 kl. 21:17

Tack Irene vika maffiga bilder nästa gång jag träffar dom, känner jag nog igen dom

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone