Finns det någon som
hört att man kan bli sjuk av kantareller? För ca 7 mån. sedan var jag bjuden till min syster på en god middag, stek med en underbar kantarellsås m.m.
Ett par timmar efter middagen började jag må dåligt och på några minuter hade jag både kräkningar och diarre´.
Alla trodde ju att jag fått magsjuka,
ingen sammankopplade detta
med maten. Dagen efter var jag pigg
igen och ingen annan i sällskapet
blev sjuk.
För 3 veckor sedan köpte jag färdig kantarellsoppa ( typ:tetrapak )
min man och jag skulle äta en snabb middag, soppan var jättegod tillsammans med ett gott bröd. Efter ca 2 timmar började jag må illa och sedan gick det snabbt, jag fick tömma magen på allt
innehåll och jag kallsvettades och fick väldigt ont i njurregionen. Jag kunde fortfarande inte tro att det var ” kantarellerna”
men igår hände samma sak, jag hade bråttom och skulle äta nå´t snabbt och eftersom jag gillade denna soppa
köpte jag en till förp. och åt en god tallrik soppa!!!
Det kommer jag ALDRIG att göra igen för efter 2 tim. blev jag sjuk igen. Snälla, om någon hört nåt liknande skriv och berätta.
Förgiftad av vad, det är frågan.
Har du någon gång provat att äta egenplockade kantareller, omsorgsfullt kokade och stekta precis som de är?
Visserligen förekommer överkänslighet mot kantareller också, men det låter som om det lika väl kan vara något annat i såsen/soppan som du reagerar för, särskilt om det är fabrikstillverkade produkter de har tillagats av. Har du provat någon annan soppa av samma fabrikat, t.ex?
Jo då, Margareta,
jag har blivit sjuk av kantareller vid
två tillfällen, fast
jag fattade inte alls orsaken. Första
gången efter att ha ätit en god rätt på restaurang och andra
gången av en portion
“Varma koppen” kantarellsoppa.
Symptomen var identiska Dina.
Det vore mycket intressant om någon kunde berätta vad för ämnen som kroppen uppenbart inte tål.
Hej!
Jag tål inte kantareller alls, kunde dock äta hur mycket som helst av dem som barn. Vet inte vad som skedde eller varför men jag får världen magknip så snart jag äter av dessa ljuvliga svampar. Jag tål dock champinjoner. Povade KarlJohan idag och sitter nu här med magknip. Så det verkar ju gå bra med vissa sorter. Man kan ju undra vad det är i svampen som gör att vissa människor inte tål den.
det är en grej till, i svampböcker varnas det “en del kan ha fått magproblem osv.” detta innebär i praktiken att människor inte vågar äta de svampar i tron att deras mage inte tål dem, ( det är antagligen så att det är felsvamp som ätits, gammal dålig svamp eller fel tillagad)men vad det gäller kantareller så äts dom fasten en del har fått ont i magen
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.