0 416 visningar

7 svar

Välbehållna

gunhild

13 mar 2007 kl. 15:26

dessa växte längst ner på en tall och har alltså tinat fram ur snön. de som växte högre upp på trädet var helt förtorkade och urblekta. På sista bilden har jag vänt upp en undersida så det blir lättare. Är detta verkligen en ettårig art?

0

Tony S

13 mar 2007 kl. 20:48

De klarar nog inte uttorkningen under sommaren. Vintern verkar de däremot fixa utan större problem. Här finns de för tillfället överallt i barrskog, särskilt på tall.

0

Hans v E

14 mar 2007 kl. 10:53

Är någon kanske intresserad av vilken art det är?
Det råder ju delade meningar om vad som är violtagging och vad som är violticka. Detta måste väl ändå vara violtagging!

0

Irene A

14 mar 2007 kl. 11:58

Violtagging, ja - eftersom de växer på tall :-)

Men det är något lurt med det här släktet, och Klas har nämnt några gånger här att de nog är en och samma art. Det är känt att det finns mellanformer mellan violticka och violtagging. Violmusslingen som har sin huvudsakliga utbredning norrut, verkar också kunna bilda hybrider med violtagging. Så ser det i alla fall ut på Gunhilds bilder…

0

Hans v E

14 mar 2007 kl. 14:22

Men violticka kan ju gå på tall också! Och Klas menar att gamla violtickor ser ut som violtaggingar, d.v.s. har “tänder” i st. f. porer, vad jag har förstått.

0

gunhild

14 mar 2007 kl. 15:26

Den här diskussionen har vi fört tidigare kolla inläggen och bilderna. http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=48081&fnr=1&sok=violer&Start=0&Offset=50&ipos=0  Det är alltid lika spånnande att kolla undersidan på violerna för att se om dom har porer taggar eller skivor. Den på bilden har skivor eller?

0

Tony S

14 mar 2007 kl. 22:15

För någon vecka sedan hittade jag på en tall på ena sidan av stammen typiska violtickor som var släta och väldigt tätt finporiga, och på andra sidan unga typiska violtaggingar med långa taggar. Då är det lätt att skilja på dem, även om det gör åtminstone mig en aning misstänksam. Är det verkligen båda arterna som samsas på samma stam?
Och ofta ser de ut som de på Gunhilds bilder, som något mittemellan.
Men jag skulle nog gissa på violticka i detta fallet. De som är uppvända visar inte mkt till taggar, snarare skivlika porväggar. Kan ju vara en hybrid också, som nämnts tidigare.
Hoppas det kommer mer fakta om dessa snart.

0

Tina Nordberg

15 mar 2007 kl. 08:42

Bidrag på Violticka från senhösten.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone