0 227 visningar

1 svar

tryffel ?

christer i skåne

6 jun 2005 kl. 20:32

idag 050606 lade jag märke till att en ekorre grävde i min gräsmatta och körde sedan ner huvudet i hålet på ett flertal platser.
jag undrade vad som det var och gick fram och tittade , i hålet såg jag något som liknade en rot.
jag tog en spade och skulle gräva upp roten men fick upp en svart, hård och jordig klump likadant på fem olika ställen .
några var det ätit på några oskadade.
jag tvättade av jorden och fick fram en ljusgul yta lukten var skarp liknande ammoniak eller “klorerat vatten” utseende massiv tung och lätt brytbar ungefär 4-5 cm äggformat.
vad är detta ???

0

Irene

6 jun 2005 kl. 20:58

Av färgen, storleken och lukten att döma, skulle det kunna vara stjärnhovstryffel.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone