0 380 visningar

9 svar

Svamp i dag.

Alf Pallin

31 mar 2007 kl. 11:26

Hej alla, skall ut i naturen och kolla efter svamp, får se vad jag hittar. Vad hittar du idag?

0

Svampe

31 mar 2007 kl. 11:31

Fråga från västkusten. Vad för svamp kan man hitta vid denna tiden?
Önskar dig en trevlig utflykt.

0

Alf Pallin

31 mar 2007 kl. 21:42

Visst hittade jag en del svamp idag, dock ingenting att äta, mest tickor. Har en rad med 10 st som jag indentifierat. Ni kan gissa vilka om ni vill, facit kommer innan midnatt.
Har också ett antal som jag vill ha hjälp med att indentifiera, men dom kommer i morgon.

1 på björk, 2 på gran, 3 på äppelträd

0

Tre till idag.

Alf Pallin

31 mar 2007 kl. 21:45

Här kommer nästa tre.

1 på gran, 2 på björk, 3 på björk

0

Ytterligare tre.

Alf Pallin

31 mar 2007 kl. 21:47

Tre till.

1 på oxel, 2 på sälg, 3 på björk

0

Den sista .

Alf Pallin

31 mar 2007 kl. 21:49

Den sista i den här raden.
Växer på sälg.

0

klas jaederfeldt

31 mar 2007 kl. 23:38

Zonticka, klibbticka eldticka, vet ej, stinkmussling.björkticka eldticka Cinnoberticka (fick ej fram 3dje bild) Siste .svårt att säga antagligen en Polyporus art

0

Undersidan.

Alf Pallin

31 mar 2007 kl. 23:50

Så här ser den sista ut på undersidan, och en ny bild på bild 3 i inlägg 3

0

Svamp i dag, facit.

Alf Pallin

1 apr 2007 kl. 00:07

Här är mina namnförslag på svamparna, f.o.m bild 1.
Zonticka, Klibbticka, Eldticka på apel, Vedticka, Stinkmussling, Björkticka, Eldticka på oxel, Cinnoberticka, Borstticka, Vinterticka.

0

Undersidan.

klas jaederfeldt

1 apr 2007 kl. 00:08

det bör vara en vinterticka

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone