0 314 visningar

7 svar

Oindentifierade från 31 mars

Alf Pallin

1 apr 2007 kl. 11:50

Här kommer bilder på svampar som jag vill ha hjälp med att artbestämma. Dom växer alla på min tomt. Bild 1 växer på klibbticka, bild 2 växer på cyrenkvist, bild 3 växer på björk.

0

Alf Pallin

1 apr 2007 kl. 11:57

Har två till som jag undrar över. Skinnet på bild 1 växer på avbryten lönngren, bild 2 och 3 växer på murken tallstubbe, jag tycker det ser ut som dallergröppa, på tall?

0

Eva

1 apr 2007 kl. 12:57

Gissar på
1 Tickdyna
2 Klyvblad
3 Tätskinn

0

Eva

1 apr 2007 kl. 12:58

Håller med dig om dallergröppa på 2-3

0

Eva

1 apr 2007 kl. 18:26

Ursäkta Menade klyvporing på nr 2

0

Ingemar

1 apr 2007 kl. 18:37

Jag skulle tro
2. Pappersgröppa
3. Rosenskinn??
4. Ser nästan ut som det uppspruckna brunskinn jag hittade här om dagen. Men din svamp växte på lönn sa du.
Sista ser ut som dallergröppa så där håller jag med. På tall var ju nytt för mig.

0

Eva, Ingemar.

Alf Pallin

1 apr 2007 kl. 20:31

Tack för era svar. Det uppspruckan skinnet växer på lönn, och vi får väl acceptera att dallergröppa växer på tall.
Det kommer en förstoring på bild 2.

0

Tony S

2 apr 2007 kl. 13:41

Jag hittade dallergröppa på en granstubbe i vinter, så de går tydligen sällsynt på barrträd.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone