0 390 visningar

7 svar

Vad har jad sett

Tina Nordberg

2 apr 2007 kl. 08:50

Såg på en Rönnstam i stan ett knippe tickor , ganska små max 7 cm breda. Växte 7-8 stycken i klunga som takpannor.De har samma färgsättning som Eldtickan jag bifogar bild på.De var tunna och sammetslena på ytan, inte fullt så pälsade som Pälstickan. Kan den vara svart med ljusgrå kant?
Tyvärr var kameran inte med.
Är det någon son har någon ide. Hänvisa gärna till bild.

Eldticka?

0

Irene A

2 apr 2007 kl. 09:03

0

Tina Nordberg

2 apr 2007 kl. 09:13

Inte så vågiga och inga bruna inslag. Kanske de är urblekta?

0

Tony S

2 apr 2007 kl. 19:19

Tror som Irene, alternativt skulle det kanske kunna vara sidenticka. De blir ofta ganska mörkt jämngrå när de torkar.
http://biotop.umcs.lublin.pl/~biochem/grafika/grzyby/t-versicolor.html
Men som vanligt är man kanske helt ute och cyklar, när man försöker artbestämma på enbart beskrivning…

0

Gröna

2 apr 2007 kl. 22:14

Kan det vara en häst??? Joo!

0

Bild här

Tina Nordberg

3 apr 2007 kl. 08:18

De ser annorlunda ut riktigt nära med glasögon på. De är lite för ljusa på bilden. Gamla o torra.
Länken som Tony skickat fick jag inte fram.

Växer Bordtticka så här i klungor åxå?

0

Bild här

Irene A

3 apr 2007 kl. 09:16

Visst är det borsttickor! Porlagret blir grått på dem när de blir gamla. Men det är ovanligt att hitta gamla exemplar som inte har blivit gröna på ovansidan av alger.

0

Bild här

Tina Nordberg

3 apr 2007 kl. 09:19

Tack Irene, då var jag lite på rätt spår iaf.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone