0 1219 visningar

11 svar

Aspsopp

Katja

23 apr 2007 kl. 11:29

Hej alla svampvänner!

Jag har en fråga om aspsopp. I hösten plockade jag massor av dessa svampar och djupfrös dom. Men nu håller jag på att kasta dom bort :-( . Alla svamprätter som jag lagar smakar ganska beskt med eftersmak av jord och julgran. Det går inte att ta bort smaken med kryddor. Jag försökte koka svamparna först i en timme och sen steka eller gratinera, men det gjorde ingen skillnad. Jag vet att ibland smakar svamp skogen och det är gott, men nu är det för mycket, det känns som om man äter jorden.
Svamparna växte i granskog, under stora gamla träden, det var ganska blöt och kallt – om det spelar någon roll.
Har ni upplevt någonting liknande? Vad gjorde ni? Vad beror smaken på?

P.S. Förlåt mitt dåligt svenska :-)

0

Irene A

23 apr 2007 kl. 11:55

Jag utgår ifrån att du är säker på att det var aspsopp du plockade. Om du stekte svamparna i fett innan du frös in dem, kan det ha börjat härskna nu.

0

Beska trattisar

Enelie Lkpg

23 apr 2007 kl. 22:07

Hej!
Jag har aldrig tagit hand om just Aspsopp så jag kan inte ge något råd.
Men jag har ett liknande problem som jag kom att tänka på.
(Jag kände mig osäker på om jag skulle starta en ny tråd eller inte.)

Torkade trattkantareller kan bli beska när jag tillagar dem.
Jag har länge funderat på vad jag gjort för fel.
Det går ju bara att torka på ett sätt.
Är det vissa av dem som bara blir beska eller gör jag något fel när jag tillagar dem?

Någon som vet eller har råkat ut för det samma?

0

Beska trattisar

Grethe F

23 apr 2007 kl. 22:54

Jag vet att det är en god ide att ha salt i det vatten man blötlägger dom i kan det vara orsaken om du inte har det

0

Beska trattisar

Enelie Linköping

23 apr 2007 kl. 23:13

Tack för tipset.
Jag ska prova det.

0

Beska trattisar

Irene A

24 apr 2007 kl. 08:15

En sak som jag har fått lära mig om trattkantareller, är att den nedersta delen av foten ibland kan ta åt sig smak av mossan, så att man bör ta bort de nedersta centimetrarna för att slippa det.

Jag har aldrig känt någon besk smak på trattkantareller, men det kanske kan bero lite på var man har plockat dem?

0

Katja

24 apr 2007 kl. 11:13

Jag är säkert att det var aspsopp, dom såg ut precis som aspsopp. Jag djupfrös dom rå utan någon stekning.
Men nu efter jag läste ditt svar undrar jag om det var riktiga aspsopp…

0

Beska trattisar

Katja

24 apr 2007 kl. 11:16

Var har du plockat dom (om du minns)? Det verkar som det finns någon samband på vilken jord och under vilka träd svampar plockades.

0

Irene A

24 apr 2007 kl. 12:50

Jag har aldrig frusit in rå sopp själv, så jag vet inte hur resultatet brukar bli då.

Om du är en van svampplockare, känner du säkert till att gallsoppen är en relativt tidig art som är mycket vanlig i granskog:
http://www.gifte.de/Giftpilze/tylopilus_felleus_bild01.htm

Smaken på den skulle jag förstås inte beskriva som “ganska besk med eftersmak av jord och julgran” - jag skulle utan pardon kalla den VIDRIG.

0

Lill, 35, Bureå, Västerbotten

24 apr 2007 kl. 13:22

Har aldrig förut sett på gallsoppen som en möjlig förväxlingssvamp till aspsopp, men nu när jag läser lite nogare om den så ser jag ju att man säkert kan förväxla dom.
Just det att den rodnar. Det gör ju aspsoppen också. Har som tur är inte råkat förväxla några ännu, men hedanefter ska jag kolla lite nogare.
Har föresten till nu aldrig hittat någon gallsopp över huvdtaget.

0

Tina Nordberg

24 apr 2007 kl. 16:17

Man behöver bara göra ett snitt i Gallsoppen och lägga tungan mot. Sedan glömmer man aldrig den. Tar man en tugga, får man ångra sig BITTERT.

0

Beska trattisar, Katja

Enelie Linköping

24 apr 2007 kl. 22:14

Katja. och Irene
Katja:
Du undrade var jag plockat trattisarna om kanske det beska kan komma från växtplatsen.
Jag är lite osäker på om det enbart var granskog där jag plockar.
Men det är i alla fall en gammal skog där hela marken är täckt med en mycket tjock grön mossa, som en heltäckningsmatta.
Kanske är det lite för fuktigt just på några av växtställena?

+Irene
Tack för tipset.
Jag ska prova med att ta bort lite mer av den nedre delen av trattisen.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone