0 394 visningar

2 svar

Pors i södra stockholm ?

En till Anders

28 jul 2005 kl. 15:06

Svamp har jag skaplig koll på men tänkte passa på att fråga om någon av er sett Pors i Södra stockholm och vill tipsa om vart i sådana fall ? Har letat och letat men inte funnit ... tänkte ordna lite snaps inför hösten nämligen. Vore kanon om man kunde kombinera lite örtsök med nästa svamptur.

0

Johan M

5 aug 2005 kl. 23:05

Det finns Pors vid de allra flesta sjöar, och vid olika typer av våtmark i skogarna. Om du ska göra snaps på den bör du plocka tidigare dock. Bäst är att plocka tidig vår och låta Pors dra i sprit riktigt länge, för att sedan späda ut koncentratet när det är dags att dricka.

0

En till Anders

6 aug 2005 kl. 14:02

Skulle du kunna tipsa om någon specifik sjö eller plats i Stockholmstrakten där det finns Pors ? Har letat vid några sjöar och kärr utan resultat nämligen.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone